A megfelelő futócipő
Kedves lányok/fiúk :),
az első posztok között kellett volna szerepelnie annak a jegyzetnek, amely a futócipőről szól. A LEGFONTOSABB kelléke a futásnak a megfelelő cipő. Szánjatok rá időt, pénzt, hogy a számotokra legmegfelelőbbet választhassátok ki. A miérteket, hogyanokat a futas.net oldalán taláható cikkből másoltam ide (linket lásd lent), ők profik, olvassátok el! A futás komoly sérülésekkel járhat, melyektől nem védenek azok a cipők, melyek maximum sétára jók. Érdemes profi futócipőt venni, mely óvja izületeink és talpaink egészségét.
Én személy szerint egy cross training-es, tornázáshoz használt cipőben kezdtem el futni, márkás, jó lesz. Aztán kb. a 200. kilométer után úgy döntöttem, megjutalmazom magam egy IGAZI futócipővel. Háááát, ég és föld! 🙂 A Spuri Váci úti futóboltjában vettem egy Asics cipőt, marha drága volt, nem is tetszik igazán, de gondoltam, hogy jó befektetés lesz. Az eladó rendkívül kedves volt és segítőkész, a lábamra legmegfelelőbb cipőt választottuk ki. Ez az egyetlen drága futóholmim, de megéri, ha komolyan gondolod. Ha még nem vagy biztos magadban, akkor se fuss kínai tornacipőben, vegyél egy közepes árfekvésű cipőt eladók segytségével, azok már megfelelnek az elsődleges követelményeknek.
Amit nem tudtam és szerintem fontos a vásárlásnál:
– a futócipő legyen egy számmal nagyobb az utcai cipődnél!!!
– 800-1000 km-et bír ki egy cipő
-a márka nem számít, a lábad szeresse (azért nem baj, ha tetszik és jól érzed magad benne) 🙂
Jó olvasgatást!!! 🙂 m
**************************************************************************
Milyen futócipő kell kezdő futóknak (futas.net)
A kezdő futók leggyakoribb hibája, hogy előszednek egy sportcipőt a cipősszekrény aljáról, mondván, hogy úgy is csak egy kis félórás kocogásra kell,felesleges kiadás még egy cipőt vásárolni…
Esetleg elmennek egy nagyobb áruházba, ahol megveszik a legolcsóbb futócipőt, ami akciós és rá van írva, hogy futócipő…
Néhány szenvedős futás után viszont már nincs is kedvük többet futni… Csak a panaszáradat marad, tudniillik, hogy próbálkoztam a futással, de megfájdult a térdem, a bokám, a lábfejem és még sorolhatnánk, hogy mi minden fájdult még meg, miközben a kezdő futó levonja a következtetést, miszerint a futás nem neki való.
Minden kezdő futó megkérdezi:
– Milyen márkájú cipőt vegyek?
Mindenkinek más és más a megfelelő cipő, tehát nem lehet előre tudni, hogy melyik lesz jó méretben és futó stílusban, adott célnak (terep) megfelelően.
– Hol vegyem a(z első) futócipőm?
Olyan szakboltban kell vásárolni, ahol sok márkát lehet egyszerre kapni és szakember segít a célzott választásban (így nem kell minden futócipő márkából 4-5 öt felpróbálni),természetesen próbáljunk fel 6-10 fajta cipőt (futócipő márkánként 2-3 típusjöhet szóba célunknak megfelelően).
Szakember már eleve látja a lábfej alakjáról, hogy mely cipők jöhetnek szóba, illetve a feltett kérdései alapján hamar megszűri, hogy miket ajánljon.
– Meddig jó egy futócipő?
Egy futócipőt használhatóságát nem időben, hanem megtett kilométerben mérjük.
A megtett kilométerek során a csillapítást elnyelő, stabilitást adó anyagok elfáradnak és egy idő után már nem védik a lábunkat. A cipő átlagosan 1000 km-ig hordható, attól függően, hogy milyen talajon futunk,és, hogy mekkora a súlyunk. Kezdő futók és túlsúlyosok 800 kilométernél többet ne fussanak egy cipőben. A még kívülről teljesen jónak látszó futócipő ezután még befogható utcai cipőnek, kiránduló cipőnek stb…
Megjegyzés: a futócipők egy-egy részei is elhasználódhatnak tönkremehetnek idő előtt!
Gyártás után 5 évnél idősebb futócipőben ne fussunk, a műanyag részek a csillapításukat elveszthetik. (tehát ha az áruházban vagy valahol raktáron állt 3 évet a cipő, akkor már számolni kell anyagfáradással)
– Hogyan tartsam karban a futócipőm?
A futócipőt ne mossuk ki mosógépben, a szivacsos szerkezetű csillapítást elnyelő műanyag részeket károsíthatja a víz. Nedves ronggyal törüljük át a koszos futócipőt! Bőrpuhító anyagok használata felesleges.
Átázott futócipőt ne rakjunk radiátor, meleg fűtőtest közelébe (cipőméret változását és eldeformálódását okozhatja), inkább tegyünk bele (nedvességet felszívó) újságpapírt és hagyjuk száradni.
Hogyan válasszunk megfelelő futócipőt
A futócipőket egyrészt a futás céljahelyszíne szerint gyártják: terepfutás, aszfalt, rekortán (sprint szöges),másrészt a futó lábfejének alakjához és futó stílusának megfelelően igazítják.A futócipő készítésekor egy átlagos lábhoz igazítják a méreteket (nagyobb eladás érdekében), azonban vegyük figyelembe, hogy mindenkinek egyedi lábformája van, ezért több gyártó cipőit próbáljuk ki vásárláskor (tipikus eltérés a lábfej szélessége).
A megfelelő futócipő kiválasztása vásárlás
Ha normális lábboltozattal rendelkezel, szerencséd van. Nem szükséges különleges sajátosságokkal felruházott cipőt keresgélned.Leginkább azt a fajtát ajánlják ilyenkor, amely a mozgáskontrollt biztosító ésa kipárnázott futócipő közötti kategóriában található. A gyártók gyakran stabilcipőnek hívják ezeket. Alakjuk enyhén görbült, de nem irányítják olyanmértékben a lábmozgást, mint a mozgáskontrollt biztosító cipők.
Mennyitérdemes fizetni ezekért a cipőkért? Jó kérdés. A közepes árfekvésű cipők,egészen biztos, hogy megfelelnek az elsődleges követelményeknek. A magasabb árfekvésű csúcsmodellek esetében természetesen nő a minőség, tartósság és a különlegesség aránya
Ne sajnáld azonban a pénzt! A jó futócipő nyolcszáz-ezer kilométert bír ki, és ez az egyetlen nagyobb pénzkiadás, amit vállalni kell.
Futószakbolt
Néhány tanács:
- A megfelelő méret miatt késő délután vásárolj! A láb ekkor a legnagyobb, s mint tudjuk, a lábfej kissé megduzzad a futás során.
- Olyan zoknit viselj, melyet a futáshoz is használsz! Ha nincs nálad zokni, mindenképpen vásárolj egyet, mielőtt felpróbálod a kiválasztott cipőt!
- Az eladó a következő kérdéseket teheti fel neked: mióta futsz, hány kilométert teszel meg egy-egy alkalommal, illetve hetente, milyen terepen szoktál futni, van-e lábproblémád? És ennek tükrében, valamint súlyod és lábformád alakja szerint fog ajánlani neked cipőt.A tökéletes futócipő jól tartja a lábat, de nem szoros. Általános probléma, hogy a futók néha túl kicsi cipőt vesznek. Futócipődnek egy vagy két számmal nagyobbnak kell lennie az utcai cipőnél!http://www.futas.net/cikkek/futocipo/megfelelo-futocipo-valasztasa.html#fut%C3%B3cip%C5%91%20kezd%C5%91knek
Kommentek